Urząd ds. konkurencji i rynków (CMA) przeprowadził przeszukania w biurach po rozpoczęciu dochodzenia w sprawie podejrzenia manipulacji przetargami na prace dachowe w szkołach.

Organ nadzorczy stwierdził, że ma „podstawy do podejrzeń”, że firmy świadczące usługi dachowe i budowlane weszły w zmowę w celu ustalenia zwycięzców przetargów na prace finansowane przez Departament Edukacji (DfE).

CMA oświadczył, że dochodzenie dotyczy kontraktów na prace dachowe finansowane przez Fundusz Poprawy Stanu (CIF) departamentu. Zespół CMA obecnie bada, czy działalność tych firm naruszyła ustawę o konkurencji z 1998 roku.

W oświadczeniu CMA podano, że w dochodzeniu biorą udział wykonawcy budowlani i konsultanci techniczni kilku firm. Strony będące przedmiotem dochodzenia nie zostały jeszcze ujawnione.

Regulator poinformował, że przeprowadził już nieogłoszone inspekcje w kilku siedzibach firm w celu zebrania dowodów, w tym dokumentów cyfrowych. Departament Edukacji wspiera dochodzenie.

Jeśli CMA wyda tymczasową decyzję, że firmy naruszyły prawo konkurencji, wyda oświadczenie o sprzeciwie. Firmy będą miały wtedy możliwość odpowiedzi na oświadczenie.

Juliette Enser, dyrektor wykonawcza ds. konkurencji w CMA, powiedziała: „Na tym wczesnym etapie nie należy wyciągać żadnych wniosków, że prawo antymonopolowe zostało naruszone, ale dokładnie zbadamy tę sprawę.

„Teraz przeprowadzimy zapytania i ocenimy dowody, aby ustalić, czy miała miejsce manipulacja przetargami — oraz jakie dalsze kroki mogą być konieczne.”

CIF obejmuje akademie, szkoły średnie i szkoły dobrowolne. Finansowanie pokrywa projekty rozwiązujące problemy zdrowia i bezpieczeństwa, zgodności z przepisami budowlanymi i poprawy stanu budynków.

Zgodnie z programem złagodzenia odpowiedzialności CMA, firmy zaangażowane w antykonkurencyjne zachowanie mogą otrzymać immunitet od grzywien lub znaczną redukcję kar, jeśli udzielą pomocy w dochodzeniu.

Z danych CMA wynika, że w ubiegłym roku nałożył on grzywny w łącznej wysokości prawie 60 milionów funtów na firmy zajmujące się manipulacjami przetargami w sektorze publicznym i prywatnym.